Doğal Beslenen Tavukların Doğal Yumurtaları!

Gün ışığında güneş altında serbest dolaşan, doğal beslenen ve tamamen doğal koşullarda özgürce gezen ve özgürce yumurtlayan tavukların doğal yumurtası! Yumurta hepimizin bildiği gibi çok besleyici ve faydalı bir besin. Fakat yumurta alırken gerçekten sağlıklı olan yumurtayı seçmeye çalışmalıyız. Doğal yumurta çevremizde bulabileceğimiz en sağlıklı ve besin değeri yüksek olan yumurtadır. Çünkü köy tavukları ferah bir şekilde yaşar, özgürdür ve eşelenerek doğal beslenir.

Doğal Yumurta Nasıl Anlaşılır?

- Yumurtalar aynı tavuklardan çıksalar bile genel olarak şekil, renk ve kalınlık olarak birbirlerine benzemezler.

- Doğal yumurtaların dışı tertemiz olmaz. Bu kirler normal su ile yıkamayla çıkmaz.

- Doğal yumurtaların sarıları açık sarı veya az koyu sarı olur. Asla çok koyu sarı veya turuncu tonlarda olmaz.

- Doğal yumurtalar haşlamada daha çabuk pişer.

- Besin değeri şehir yumurtalarına göre kat kat fazladır.

- Yumurtayı suya koyduğunuzda yüzmüyor, dibe batıyorsa yada yumurta kırıldığında sarısı dağılmıyorsa bu da yumurtanın taze olduğunu gösterir.

Yumurtanın Besin Değerleri;

Hepimiz yumurtanın yüksek protein oranıyla bir protein deposu olduğunu biliriz. Bunun yanında yumurta A, D, E ve B grubu vitaminleri başta olmak üzere birçok vitamini önemli oranda içerir. Protein, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin olan yumurta, özellikle bebek ve küçük çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından önemlidir. Yumurta içeriğindeki kolin maddesi ile beynin gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Uzmanlar özellikle gelişim çağındaki çocukların her gün bir adet taze yumurta yemesi gerektiğine değiniyor. Ayrıca yumurtanın içeriğinde bulunan losin amino asidinin, yağ yakmak için çok faydalı olduğu ispatlanmıştır. Kahvaltıda haşlama yumurta yemek zayıflamaya da yardımcı oluyor.